Bartosz Zaik - wywiad

Bartku, jak rozpoczęła się Twoja przygoda z przerzucaniem ciężarów? Skąd wziął się u Ciebie trójbój?

Trójbojem zacząłem się interesować na pierwszym roku studiów na Akademii Wychowania Fizycznego. Kiedyś przed wejściem na siłownię zobaczyłem gablotkę ze zdjęciami i wynikami z trójboju siłowego, nie ukrywam że zrobiło to na mnie nie małe wrażenie. Jak można dźwigać tak duże ciężary?! Krótko po tym zapisałem się do sekcji Trójboju Siłowego i rozpoczęłam swoją przygodę pod okiem ówczesnego Mistrza Świata Michała Wilka. Możliwość pokonywania własnych barier i podnoszenia bardzo dużych ciężarów to było to co mnie chyba najbadziej kręciło.

Bartosz Zaik - Wykładowca - Trener - Zawodnik - Wielokrotny Mistrz Świata

Jak wg. Ciebie trójbój wpływa na ludzkie życie? Czy faktycznie jest tak że buduje równie mocno charakter co siłę?

Chyba jak każdy sport indywidualny, zmusza nas a zarazem uczy systematyczności i konsekwencji w tym co robimy, co chcemy osiągnąć - a tym samym niesamowicie mocno kształtuje charakter !!!

Zwycięstwo za wszelką cenę ?

Zawsze dążyłem do celu za wszelką cenę, nawet ryzykiem kontuzji, które gdzieś tam zawsze się przydarzały po drodze, ale pomimo kontuzji zawsze starałem się dać z siebie wszytko!

Jakie to uczucie zdobyć pierwsze miejsce na mistrzostwach świata? Pamiętasz wciąż tę chwilę kiedy się okazało że wygrywasz? Czułeś stres tak samo jak inni czy czułeś że wygrasz?

Zdobyć tytuł Mistrza Świata i emocje jakie temu towarzyszą ciężko opisać - ale jest to coś wyjątkowego. Moment kiedy stajesz na najwyższym stopniu podium i słyszysz hymn ... Tyle lat ciężkich i morderczych treningów jednak daje rezultaty! To były niesamowite emocje!

Ludzie często ukierunkowani są na zwycięstwo, nie potrafią przegrywać, nie mają w sobie pokory i wytrwałości. Ile lat pracowałeś na swój sukces?

To fakt że ludzie z reguły nie potrafią przegrywać i brak w nich pokory. Każdy chciałby iść droga na skróty - jak najwiecej osiągnąć ale jak najmniej z siebie dać. Mimo to, patrząc z własnego doświadczenia, „zimny kubeł wody” nie raz się przydaje :) Zbyt duża pewność siebie i przekonanie że jest się najlepszym, czasem potrafiła zgubić... Na szczęście różne niepowodzenia i przegrane tylko mnie do tej pory nakręcały i motywowały do dalszego działania. Trójbój siłowy uprawiałem od 2007 r i tak naprawdę najważniejszy tytuł czyli tytuł MŚ udało Mi się zdobyć w roku 2014. Przez ten czas musiałem na prawdę ciężko trenować.

Bartosz Zaik - Wykładowca - Trener - Zawodnik - Wielokrotny Mistrz Świata

Czujesz się mistrzem czy jesteś wobec siebie nadal krytyczny i wymagasz od siebie jeszcze więcej?

Raczej jestem osoba skromną. Czy jestem krytyczny wobec Siebie? Tak, i to bardzo. Staram się nigdy nie stać w miejscu, wymagam od siebie więcej i jeszcze więcej. Zawsze jest coś do poprawienia nad czym trzeba popracować.

Brakuje Ci czasem atmosfery zawodów i wiążącej się z tym rywalizacji?

Jeśli chodzi o atmosferę zawodów, to powiem szczerze że bardzo! Ostatnio uczestniczyłem w zawodach jako trener i muszę przyznać że „głód” startów jest u mnie spory!

Jakie masz plany startowe i cele na najbliższe lata?

Jestem po ciężkiej kontuzji zerwania mięśnia czworogłowego Wiec, jeśli chodzi o TS to jestem chwilowo zmuszony odpuścić, ale jeśli chodzi o plany startów w Wyciskaniu Sztangi to kto wie - może w przyszłym rok postanowię przygotować się do zawodów.

Uważasz że trójbój jest sportem dla młodych? Czy jest jakiś wiek który stanowi ograniczenie?

Osobiście nie polecałbym osobom, które jeszcze dorastają, ponieważ duże ciężary które obciążają kręgosłup mogą zahamować wzrost.

Bartosz Zaik - Wykładowca - Trener - Zawodnik - Wielokrotny Mistrz Świata

Czy jest to sport dla kobiet? Masz ich wiele na treningach?

Oczywiście, że jest to sport zarówno dla kobiet i jak i mężczyzn - osobiście trenuje jedna z Pań pod katem TS, która ma bardzo dobre wyniki w każdym z bojów pomimo małej wagi ciała podnosi naprawdę duże ciężary i ma rewelacyjna sylwetkę .

Zawodowo, wolisz prowadzić kobiety czy mężczyzn?

Bez znaczenia najważniejsze są dla mnie chęci i zaangażowanie- jeśli widzę że dana osoba ma cel i jest systematyczna w tym co robi, to ja robię wszytko, aby Tej osobie pomoc w realizacji postawionych celów!

Jakieś rady dla młodych adeptów? Jak mają pokierować swoją karierą?

Rady? Aby korzystali z pomocy doświadczonych trenerów lub zawodników, by nie robili nic na Własna rękę i nie narażali się na niepotrzebne kontuzje.

Co sądzisz o trenowaniu w sprzęcie (pasy, opaski, odzież kompresyjna) itp? Pomaga czy przeszkadza ? Gdzie jest granica w jego stosowaniu?

Jeśli chodzi o „sprzęt” w TS to ja osobiście z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że po mimo większych obciążeń jakie się podnosi dzięki „sprzętowi”, jest to bardziej widowiskowe i jest to uważam mniej kontuzjogenne niż TS bez sprzętu . Oczywiście mówię tu o własnym doświadczeniu, gdzie kontuzje przytrafiały mi się bez stosowania „sprzętu”.

Bartosz Zaik - Wykładowca - Trener - Zawodnik - Wielokrotny Mistrz Świata

Jak wygląda Twój plan treningowy? Ile razy w tygodniu ćwiczysz, jak intensywnie, na jakich partiach ciała się skupiasz?

Trenuje ok 5 razy w tygodniu. Skupiam się z reguły na takich partiach jak - nogi (przysiady), klatka piersiowa (wyciskanie sztangi) i plecy (martwy ciąg). Jeśli chodzi o intensywność jest ona duża ponieważ operuję na dużych ciężarach .

Trzymasz na co dzień dietę, pilnujesz jedzenia i wyliczasz kalorie?

Na codzień staram się racjonalnie odżywić i pilnować tego co jem. Natomiast jeśli chodzi o okres startowy to już trzymam się wyliczonej ilości kalorii.

Ostatnio panuje moda na plany treningowe Squat Every Day jaka jest twoja opinia ? Ile razy w tygodniu wg. Ciebie można trenować nogi ?

Jeśli chodzi o wykonywanie treningów na Nogi to osobiście uważam, że dobrym rozwiązaniem jest trenować Nogi dwa razy w tygodniu oczywiście o rożnej intensywności . Sprawdza się to rewelacyjnie, stąd wynik mojego przysiadu przed kontuzja - 300 kg.

Już niebawem Kurs Instruktora Trójboju Siłowego Kiedy ? i Czego się możemy spodziewać ?

Uważam że jeśli chodzi o trójbój są to trzy ćwiczenia, które są chyba podstawowymi jeśli chodzi o wzmocnienie naszych mięśni jak i sylwetki. Każdy trener czy osoba ćwicząca powinna umieć poprawnie wykonać te ćwiczenia jak i Umieć je pokazać czy nauczyć swoich klientów - podopiecznych. Na tym skupimy się podczas kursów i szkoleń. A już niebawem więcej informacji.

Bartosz Zaik - Wykładowca - Trener - Zawodnik - Wielokrotny Mistrz Świata

A my zapraszamy na nasze Kursy i Szkolenia, w szczególności na zbliżający się 13 Stycznia 2018 Kurs Trenera Personalnego gdzie Bartosz jest jednym z prowadzących. http://www.sas-silesia.pl/kurs-trenera-personalnego.html. Jak również do śledzenia poczynań Bartosza na https://web.facebook.com/BartoszTrenerPersonalny/?ref=br_rs oraz www.instagram.com/zaikbartek

Wróć